Banglentės - kaip jos veikia?

I dalis - "Greitis"

Daugelis banglentininkų tiesiog nekvaršina sau galvos, kaip viskas vyksta po mūsų kojomis ir lenta.

Ketinu apsvarstyti keletą pagrindinių mechanikos principų dabar, o paskui jomis remtis būsimuose straipsniuose, kurie bus susiję su čia aptariamais aspektais ir principais.

Pradėkime nuo "GREIČIO". Tai yra pagrindinis elementas banglenčių sporte, kuris leidžia atlikti sudėtingesnius manevrus. Kaip mes generuojame greitį? Pagrinde tai du būdai:

a) leidimasis į apačią nuo aukštesnės bangos dalies link žemesnės (sunkio jėga).

kamuolys

Sunkio jėga traukia jus žemyn ir suteikia jums pagreitį, ir net tada, kai pakreipus banglentę kampu į bangą, gravitacija vis dar padeda vystyti greitį. Laimei, sunkio jėga nėra vienintelis greitį generuojantis veiksnys :)

SUNKIO JĖGA

surfer drop

kuo didesnis kampas
tuo didesnis banglentės pagreitis

antras newtono desnis

b) vandens srautas bangos paviršiuje, galima sakyti, lieka vietoje.

Bangavimas - tai daugiausia bangos energijos judėjimas, o ne vandens. Jei ant paviršiaus padėtumėt guminę antutę ar kamuolį ir stebėtumėte bangas, antis tik pakils ir nusileis, kai banga praeis pro jos apačią, ji nebus pakelta ir bangos nunešta tolyn. Tai yra vadinamas "Efektyvus srautas" - lyg vandens tekėjimas bangos veidu AUKŠTYN iš banglentininko perspektyvos.

railas i banga

Kai įrėžiame banglentės reilą (angl. 'rail') į bangos feisą (angl. face), įvyksta du dalykai: mūsų banglentė įsikabina į bangos feisą, taip ji generuoja keliamąją jėgą (angl. 'lift') ir stūmimą į priekį (angl. 'forward thrust').

Priklausomai nuo to, kaip lenta sąveikauja su vandens srautu, kėlimo, traukos ir sukibimo kiekis gali būti kaičiamas, kad geriau atitiktų norimus ar planuojamus manevrus.

VANDENS PAVIRŠIUS

vandens judejimas railas i banga

Efektyviai naudojant abu šiuos principus galima pasiekti gan nemažą greitį.

Sekmės bangose!